Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Tato dokumentace již není udržována týmem projektu Turris (přestože ji lze i nadále používat pro sdílení komunitního obsahu). Aktuální oficiální dokumentace se nachází na docs.turris.cz.

Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.

Instalace a přeinstalace balíčků

S instalací nových balíčků se můžete setkat v některém z našich návodů, s jehož pomocí bude možné rozšířit funkcionalitu vašeho routeru. S přeinstalací se pak můžete setkat například při řešení některých potíží (např. poškozený soubor).

Než začnete instalovat

Než se pustíte do instalace nových balíčků, věnujte prosím pozornost následujícím upozorněním:

  • Neinstalujte zbytečně SW, který nepotřebujete, jen proto, že můžete. Každý program představuje jisté bezpečnostní riziko. Tím spíše pokud není nijak nastaven a zabezpečen. Dobrý důvod pro instalaci nového balíčku může být návod z naší dokumentace nebo rada od technické podpory.
  • Dávejte také pozor na balíčky, které odinstalováváte. Pokud odinstalujete některou z částí systému, může vám přestat fungovat některá zásadní služba routeru.

Jednou za 4 hodiny jsou zkontrolovány aktuálně dostupné verze balíčků a pokud je dostupná novější verze, proběhne aktualizace.

Rozhraní LuCI

Zde si popíšeme, jak nainstalovat / přeinstalovat balíček pomocí webového rozhraní LuCI, což je cesta doporučená pro méně zkušené uživatele.

Instalace nového balíčku

  • Otevřete sekci SystémSoftware
  • Začněte kliknutím na tlačítko Aktualizovat seznamy v horní části obrazovky. Tím dojde k aktualizaci seznamu dostupných balíčků.
  • Přepněte se na záložku Dostupné balíčky
  • Na této stránce vyhledejte požadovaný balíček. Využít můžete filtr, nebo se proklikat přes abecední seznam.
  • Až požadovaný balíček najdete, klikněte na Instalovat a požadovaný balíček se nainstaluje. O průběhu vás bude informovat výpis v horní části obrazovky.

Přeinstalace balíčku

Rozhraní LuCI nemá přímý mechanismus pro přeinstalaci balíčku tak jako nástroj opkg z příkazové řádky. Proto je nutné balíček nejprve odinstalovat a následně nainstalovat znovu.

  • Otevřete sekci SystémSoftware
  • Pod záložkou Nainstalované balíčky (kterou byste měli vidět již otevřenou) nalezněte v seznamu nainstalovaných balíčku název toho, který chcete přeinstalovat / odstranit a klikněte na Odstranit.
  • Dále pokračujte instalací stejnojmenného balíčku podle předchozího návodu.

Terminál uživatele root

Nejprve se přihlaste do terminálu uživatele root přes SSH. Návod naleznete zde.

Instalace balíčku

V této části návodu budete volat příkaz opkg. Tímto voláním na routeru Turris Omnia nevoláte přímo program opkg, ale skript, který zavolá program opkg a následně upraví seznam balíčků k aktualizaci. V drtivé většině případů se tento rozdíl vůbec neprojeví, je však dobré o tom vědět.

Nejdříve aktualizujte seznam dostupných balíčků příkazem:

opkg update

Následujícím příkazem nainstalujte požadovaný balíček:

opkg install nazev_balicku

Přeinstalace balíčku

Nejdříve aktualizujte seznam dostupných balíčků příkazem:

opkg update

Následujícím příkazem přeinstalujte požadovaný balíček:

opkg install --force-reinstall nazev_balicku

Varianta pro zkušené uživatele

Původní příkaz opkg se stará pouze o to, aby se balíček nainstaloval, případně smazal. V systému je ještě updater, který řeší, aby balíčky byly v aktuální verzi. Skript zmíněný výše při instalaci poznamená balíček do konfiguračního souboru /etc/updater/conf.d/auto.lua, aby o něm updater věděl. Obdobně, při odinstalování jej z daného souboru odstraní.

Updater bere v úvahu také soubor /etc/updater/conf.d/user.lua, který je zamýšlen k editaci uživatelem. Instalace balíčku tedy jde tedy provést přidáním jeho jména do tohoto souboru a spuštění příkazu updater.sh. Obdobně, odinstalace balíčku nainstalovaného tímto způsobem lze provést smazáním ze souboru a opětovným puštěním příkazu updater.sh ‒ ten smaže všechny balíčky, které již nejsou požadované.