Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.

Pro nový LTE pack s modemem Quectel EP06, přejdete na tento článek: https://wiki.turris.cz/doc/cs/public/ltemodem-qmi-connection

Instalace LTE modemu do routeru Turris Omnia

Montáž

K montáži budete potřebovat křížový šroubovák.

Krok 1

Křížovým šroubovákem odšroubujeme 6 šroubků. Následně opatrně sundejte horní kryt routeru. Při sundávání krytu dejte pozor, aby teplovodivá guma zůstala přilepena na chladiči procesoru. Pokud se odlepila, vraťte ji zpět na chladič.


Krok 2

Dále vložte SIM kartu do SIM slotu umístěného pod třetím mPCIe slotem. SIM slot je určen pro SIM karty velikosti mini. Pokud máte kartu jiné velikosti (micro, nano), použíjte patřičnou redukci.


Krok 3

Nyní vložte LTE kartu do volného mPCI slotu a zajistěte ji šroubky do distančních sloupků. Šroubky neutahujte příliš velkou silou, není to třeba!


Krok 4

bottom-buttons.jpg Ze zadního krytu vyloupněte dvě černé záslepky. Každá záslepka má dva malé zpětné háčky. Tyto háčky je nutné stlačit vhodnými kleštěmi či šroubovákem a záslepku vytlačit směrem ven z krabičky routeru.


Krok 5

bottom-pigtails.jpg Pak namontujte dodané pigtaily do dvou volných děr, které vznikly vyloupnutím záslepek. Delší pigtail je umístěn vlevo a kratší vpravo. Pokud budou namontovány obráceně, nedosáhnou ke konektorům LTE modemu.


Krok 6

card-pigtails.jpg Poté volné pigtaily připojte k LTE modemu. Ty se připojují ke dvěma krajním U.FL konektorům. Prostřední U.FL konektor zůstane volný (slouží k určení polohy přes GPS a GLONASS).


Krok 7

cube.jpg card-cube.jpg LTE karta, která je dodávána v balení, se může při zatížení zahřívat. To by mohlo mít z dlouhodobějšího hlediska negativní vliv na životnost karty. Proto je v každém balení chladič, který odvádí teplo z karty do kovové krabice (podobně funguje chlazení procesoru).

Chladič nainstalujete tak, že z něj nejprve sloupnete plastový proužek a následně jej lepivou stranou přimáčknete na kartu. Také se ujistěte, že teplovodivá guma je umístěna na horní straně chladiče a že bude přiléhat na horní kryt routeru.


Krok 8

Teď už jen nasaďte zpátky horní kryt routeru. Dejte si přitom pozor, ať nestrhnete teplovodinou gumu z chladiče procesoru a LTE karty. Horní kryt opět zajistěte 6-ti šroubky, které byly odšroubovány v prvním kroku. K routeru pak nezapomeňte připevnit antény, výrazně se tím zlepší kvalita signálu.

Nastavení

Po připojení napájení nejprve projděte prvontím nastavením ve Webové rozhraní Foris.

Dále nastavte heslo pro přístup do webové rozhraní LuCI.

Po přihlášení do LuCI začněte s vlastním nastavováním LTE donglu.

Krok 1

Nejprve v LuCI vytvořte nové síťové rozhraní. Toho dosáhnete přes SíťRozhraníPřidat rozhraní…

Jako název si nastavte například lte a jako protokol zvolte UMTS/GPRS/EV-DO.

Volbu pak potvrďte tlačítkem Odeslat.


Krok 2

Nyní bychom se měli nacházet na kartě s nastavením. Jako protokol je vidět již nastavené UMTS/GPRS/EV-DO.

Do kolonky Modemové zařízení vyberte /dev/ttyUSB2.

Pokud /dev/ttyUSB2 není v nabídce, může to znamenat, že je třeba instalovat balíček kmod-usb-serial-qualcomm.

Pokud máte povolené automatické aktualize tak se ujistěte, že máte zašktrnutý uživatelský seznam netutils. Toho docílíte přes webové rozhraní foris (nastavovalo se odsud heslo na LuCI). Na záložce UPDATER zaškrtněte Rozšíření síťové podpory a uložte nastavení přes tlačítko Uložit změny. Balík by se pak měl automaticky nainstalovat.

Pokud nemáte povoleny automatické aktualize, tak vám nezbyde nic jiného, než nainstalovat tento balíček ručně.

Jako Typ služby zadejte UMTS/GPRS.

Nenechte se zmást názvem položky. Karta může běžet v módu LTE i když to tu není jako možnost uvedeno. Pokud chcete vědět, jakou síť vaše karta ve skutečnosti používá, přihlašte se přes SSH k routeru a zadejte příkaz:

uqmi -d /dev/cdc-wdm0 –get-signal-info

Pak nastavte políčko APN. Co do něj napsat se dozvíte od svého poskytovatele připojení (typicky je to něco jako „internet“).

A jako poslední zadejte PIN k vaší SIM kartě. Pokud jej nemáte na kartě nastaven, nechte toto políčko volné.

Dejte si pozor, ať zadáte správný pin kód. Obyčejně po 3 nesprávých pokusech se pin zablokuje a je nutné jej odblokovat.


Krok 3

Teď je ještě potřeba přidat rozhraní do nějaké zóny pro firewall. Přesuňte se na záložku Nastavení firewallu (za předpokladu, že se stále nacházíte na stránce s nastavení rozhraní LTE).

Zde pak nastavte zónu firewallu jako wan.

A celé nastavení potvrďte tlačítkem Uložit & použít.


Krok 4

Nyní byste měli vidět nové LTE rozhraní v seznamu rozhraní.

Pokud se vše podařilo, tak veškerý provoz mezi routerem a internetem by měl jít přes LTE rozhraní. To znamená, že připojní přes WAN rozhraní nebude fungovat. Pokud chcete použít LTE kartu pro záložní připojení k internetu, tak si můžete zkusit projít návod k mwan3.