Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.
Tento návod je určen pro routery Turris Omnia s aktivním připojení k síti přes LTE a WAN. Cílem je nastavit připojení do režimu failover, kdy je primárně použito připojení přes WAN a v případě jeho výpadku je veškerý provoz směrován přes LTE.
Pro tento účel je použita služba mwan3, která nahrazuje starší a dále již neudržovanou službu Multiwan.
Služba mwan3 je určena pro připojení přes různé poskytovatele, z tohoto důvodu nebude fungovat pokud ji použijete pro více připojení se stejným rozsahem IP adres.
Před zahájením instalace a nastavení služby mwan3 je vhodné ověřit, že jsou obě připojení LTE i WAN funkční. V případě že tomu tak není, je nutné je nejdříve zprovoznit (např. podle návodu na zprovoznění LTE ).
Připojení ověříme pomocí příkazu ping :
root@turris:~# ping -c 1 -I eth1 8.8.8.8 root@turris:~# ping -c 1 -I 3g-lte 8.8.8.8
Název rozhranní pro lte bude, v případě že jste postupovali podle návodu na zprovoznění lte, 3g-lte. Případně jej lze získat z výpisu příkazu ifconfig jako rozhranní, které používá protokol Point-to-Point.
Nejdříve nastavíme statické routování pro obě připojení tak, abychom po spuštění systému směrovali veškerý síťový provoz přes rozhranní WAN. To docílíme v rámci konfigurace /etc/config/network, kdy pro sekci interface 'wan' nastavíme hodnotu metric '10', v sekci interface 'lte' vypneme použití standartního routování volbou defaultroute '0' a poté přidáme sekci s novým routovací pravidlem route 'lte_route', které se použije pro rozhranní lte.
Jednotlivé položky v rámci routovacího pravidla route 'lte_route' nastavíme podle ukázky /etc/config/network. Položky target a netmask nastavíme adresu 0.0.0.0 která určuje defaultní routovací pravidlo. Adresu pro gateway nastavíme na 10.64.64.64, což je standardně používaná adresa při připojení pomocí protokolu PPP (Point-to-point protocol), případně lze tuto adresu zjistit pomocí příkazu ifconfig.
Pro LTE musí být metrika vyšší než pro WAN připojení, protože pro routování se použije cesta s menší metrikou. Více informací o možných volbách konfigurace lze získat z wiki OpenWrt (v angličtině).
config interface 'wan' option ifname 'eth1' option proto 'dhcp' option defaultroute '1' option metric '10' config interface 'lte' option proto '3g' option device '/dev/ttyUSB2' option service 'umts' option apn 'internet' option pincode '1234' option ipv6 'auto' option defaultroute '0' config route 'lte_route' option interface 'lte' option target '0.0.0.0' option gateway '10.64.64.64' option netmask '0.0.0.0' option metric '50'
lte je logické označení v rámci konfiguračního souboru /etc/config/network a liší se tedy od názvu rozhranní získaného příkazem ifconfig.
Posledním krokem je nastavení connection tracking v konfiguraci firewallu /etc/config/firewall . V rámci zóny wan stačí nastavit volbu conntrack '1'.
config zone option conntrack '1' option name 'wan' option input 'REJECT' option output 'ACCEPT' option forward 'REJECT' option masq '1' option mtu_fix '1' option network 'wan wan6 lte'
Službu mwan3 není možné současně provozovat se službou multiwan. V případě, že je služba Multiwan nainstalována, je nutné ji deaktivovat zadáním následujících příkazů.
root@turris:~# /etc/init.d/multiwan stop root@turris:~# /etc/init.d/multiwan disable
Poté nainstalujeme balíček mwan3:
root@turris:~# opkg update root@turris:~# opkg install mwan3
Po instalaci mwan3 provedeme nastavení úpravou konfigurace v /etc/config/mwan3 . Defaultní konfiguraci vymažeme a nahradíme ji novou ve které definujeme sekci interface a member pro wan i lte a sekci policy a rule. Sekce rule 'default' určuje, že veškerý provoz bude směrován na základě pravidla definovaného v sekci policy 'wan_lte'.
config globals 'globals' option mmx_mask '0x3F00' option rtmon_interval '5' option enabled '1' config interface 'wan' list track_ip '185.43.135.1' list track_ip '193.17.47.1' list track_ip '8.8.4.4' list track_ip '8.8.8.8' option enabled '1' option reliability '1' option count '1' option timeout '2' option interval '5' option down '3' option up '8' option family 'ipv4' config interface 'lte' list track_ip '185.43.135.1' list track_ip '193.17.47.1' list track_ip '8.8.4.4' list track_ip '8.8.8.8' option enabled '1' option reliability '1' option count '1' option timeout '2' option interval '5' option down '5' option up '10' option family 'ipv4' config policy 'wan_lte' list use_member 'wan_m1_w1' list use_member 'lte_m2_w2' option last_resort 'unreachable' config member 'wan_m1_w1' option interface 'wan' option metric '1' option weight '1' config member 'lte_m2_w2' option interface 'lte' option metric '2' option weight '2' config rule 'default' option proto 'all' option sticky '0' option use_policy 'wan_lte' option dest_ip '0.0.0.0/0'
Jednotlivé položky v rámci daných sekcí mají tento význam.
Sekce interface
Sekce members
Sekce policy
Sekce rule 'default'
Nastavuje standardní směrovací pravidlo použité pro veškerá přenášená data.
Nakonec spustíme službu mwan3 a restartujeme služby network a firewall
root@turris:~# mwan3 start root@turris:~# /etc/init.d/network restart root@turris:~# /etc/init.d/firewall restart
Název sekce interface musí odpovídat názvu rozhranní z konfiguračního souboru /etc/config/network
Kontrolu správného nastavení služby mwan3 provedeme pomocí příkazu
root@turris:~# mwan3 status
Pro otestování připojení můžeme použít některou z webových služeb (např. http://ip4.me ), které zobrazí veřejnou IP adresu. Po odpojení kabelu od rozhranní WAN by měl systém automaticky přesměrovat provoz přes LTE, což se projeví změnou vypisované IP adresy.
Další možnosti využití a konfigurace služby mwan3 jsou popsány na wiki OpenWrt (v angličtině).