Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Nextcloud na Turrisu

Prozatím funguje pouze na Turris Omnia a Turris MOX

Co je to Nextcloud?

Nextcloud je aplikace, která nabízí hezké webové rozhraní, díky kterému si můžete ukládat data na svůj vlastní server. Tato data mohou být soubory, kalendář, kontakty, newsfeed, to-do seznamy a ještě mnohem víc. Soubory a PIM data jsou dostupná pomocí standardních protokolů jako webdav nebo carddav a caldav. Díky tomu si na svém počítači nebo telefonu snadno nastavíte synchronizaci s vlastním serverem a nebudete muset věřit externímu poskytovateli cloudu, že vaše osobní data udrží v bezpečí.

Proč využívat Nextcloud?

  • Umožní vám bezpečnou práci s daty všeho typu.
  • Open source řešení, které máte plně pod kontrolou.
  • Synchronizace a sdílení dat za vašich podmínek.
  • Mobilní, desktopový i webový klient
  • Sledování změn a workflow management dokumentů.
  • Zálohování kalendáře a kontaktů.
  • Bezpečené soukromé hlasové i videohovory, sdílení obrazovky.
  • Editace dokumentů v online kancelářském balíku.
  • Bohatá podpora, integrace a rozšíření třetích stran 

Požadavky

K výběru paměti, kterou pro svůj cloud použijete, přistupujte prosím s trochou obezřetnosti. Nedává například příliš velký smysl používat pro Nextcloud jen malou flash paměť, která je součástí vašeho routeru. Naopak nadměrné zapisování na flash paměť vede k jejímu rychlému opotřebení a poničení. Pro účely Nextcloudu je nejlepší si pořídit externí hard disk nebo mSATA disk, pokud máte model routeru Omnia. Další alternativou je použít NAS box z naší Ingiegogo kampaně.

Používání externího disku lze snadno nastavit pomocí Storage pluginu.

Jak Nextcloud nastavit

Nextcloud už je zahrnut v našich repozitářích, takže získat ho můžete pouhou instalací balíčku nextcloud-install pomocí následujících příkazů:

echo 'Install("nextcloud-install")' >> /etc/updater/conf.d/auto.lua
pkgupdate

Takto se vám nainstalují požadované závislosti, samotný Nextcloud a jednoduchý skript, který vám pomůže se základním nastavením. Jinak můžete nainstalovat jen balíček nextcloud a vše ostatní si nainstalovat sami. Pokud se rozhodnete ulehčit si práci použitím skriptu, bude vám k tomu po instalaci stačit následující příkaz:

nextcloud_install

Tento skript vytvoří Nextcloudovou databázi, přidá uživatele na MariaDB server, který běží na vašem routeru, povolí ho a povolí také podporu php v loghttpd. Také vytvoří správcovský účet na vašem novém Nexctloudovém serveru. Po tom co bude hotovo, byste měli mít přístup k vaší Nextcloudové instanci za použití URL jako například http://your_router_lan_ip/nextcloud.“

Jak Nextcloud používat

Teď už stačí jen zpřístupnit si Nextcloud odkudkoli z Internetu. Můžete k tomu buď použít VPN, která se dá velice jednoduše nastavit přes naší webovou aplikaci Foris nebo si můžete ve svém firewallu otevřít nějaké porty (doporučujeme statickou IP). Druhá možnost zároveň umožňuje komukoli, včetně útočníků, se zkusit nabourat do vaší Nextcloudové instance a pokud nezměníte konfiguraci lighttpd, tak pak i do LuCI a Forise. Proto to prosím nedělejte, pokud si nejste jisti tím, co děláte.

Mějte na paměti, že pokud používáte Nextcloud z našich balíčků podle tohoto návodu neměli byste Nextcloud aktualizovat ručně. Příští aktualizace vám ho přepíše. Aktualizujte si pouze aplikace a jádro Nextcloudu ponechte na automatických aktualizacích.

Gratulujeme vám k nastavení Nextcloudu a přejeme spokojené užívání.