Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.

Základní nastavení Wi-Fi

Tento článek je určen pouze pro Turris Omnia

Běžné nastavení Wi-Fi lze jednoduše provést v rozhraní Foris. Pokud chcete provést nastavení Wi-Fi sítě pro hosty, přečtěte si článek Wi-Fi pro hosty.

Router Turris Omnia má dvě Wi-Fi karty. Jedna je určena pro Wi-Fi sítě v 2.4GHz pásmu, druhá pak dokáže vysílat 2.4GHz i 5GHz pásmo, doporučujeme ji však používat pouze v 5GHz pásmu. Pokud budete používat obě dvě karty v 2.4GHz pásmu, budou se rušit, protože sdílejí antény. Pokud budete tedy chtít používat v 2.4GHz pásmu přepínatelnou dualband kartu, je nutné ji připojit na 2.4GHz vstup u antény. Tuto variantu ovšem při běžném provozu nedoporučujeme.

 Povolení Wi-Fi

Povolte si některou z Wi-Fi karet, aby se vám otevřela nabídka k jejímu nastavení. Na obrázku je vidět nastavení pro 5GHz kartu. Kterou kartu nastavujeme lze jednoznačně poznat dle položky Režim Wi-Fi. Karta určená pouze pro 2.4GHz pásmo tuto položku nemá.

 Nastavení první Wi-Fi sítě

  • Jméno sítě (SSID) vyberte tak, aby se vám líbilo. Toto jméno bude vidět zvenčí při připojení k síti. Je lepší nevolit názvy s diakritikou, protože nebývají podporovány všemi zařízeními.
  • Skrýt SSID: Tuto možnost vyberte pouze pokud si přejete, aby síť nebyla běžně vidět. Připojit se k ní půjde pouze se znalostí jména sítě.
  • Režim sítě lze volit pouze u síťové karty, která umí vysílat 2.4GHz i 5GHz pásmo. Doporučujeme ponechat 5GHz možnost.
  • Režim 802.11n/ac umožňuje si nastavit rychlejší Wi-Fi. V pásmu 2.4GHz lze používat pouze vylepšení n. V pásmu 5GHz je možné nastavit i ac, které je vhodnější než n.
    Dále je zde potřeba vybrat vhodnou šířku pásma. Širší pásmo umožňuje rychlejší přenos dat.
    Pokud nastavujete 2.4GHz Wi-Fi, zkuste zvolit 802.11n - 40MHz široký kanál. Při nastavování 5GHz Wi-Fi, zkuste 802.11ac - 80MHz široký kanál.
  • Kanál je nejlepší zvolit podle rušení okolních vysílačů. Využití jednotlivých kanálů u vás doma lze zjistit třeba pomocí některých aplikací pro chytré telefony. Svůj router pak nastavte na nejvolnější kanál.
  • Heslo, které budete používat pro připojení ke své síti vyplňte v souladu s obecnými doporučeními pro volbu hesel.

Při povolení druhé Wi-Fi karty lze nastavit i ji. Na routeru lze nechat povolenou jen jednu libovolnou Wi-Fi kartu. Své nastavení si nezapomeňte uložit.

Nastavení obou sítí

Řešení potíží

Pokud rychlost Wi-Fi sítí nedosahuje očekávaných výsledků, můžete zkontrolovat zapojení Wi-Fi karet.

Na následujícím obrázku můžete vidět původní zapojení komponent.

 Tovární zapojení

Zvláštní pozornost je třeba věnovat zapojení kabelů na diplexeru. Do modře označeného konektoru musí přijít kabel z malé 2.4GHz karty, do červeně označeného pak kabel z větší 5GHz karty.

 Diplexer