Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.

Wake on LAN

Wake on LAN (WoL) je nástroj, který umožňuje zapnout vypnutý počítač pomocí sítě ethernet.

Aby bylo možné počítač skutečně zapnout, musí být zařízení připojeno kabelem, musí tuto funkci podporovat síťová karta a funkce musí být povolena v BIOSu.

WoL naleznete v LuCI v sekci SlužbyWake on LAN (u starších verzí v sekci SíťWake on LAN). V položce Program provádějící WoL zvolíte jeden ze dvou dostupných programů. Jak je uvedeno i v nápovědě, je nejprve nutné vyzkoušet, který program funguje pro vaše zařízení.

Pokud zvolíte program Etherwake, je nutné vybrat položku Použité síťové rozhraní. Při standardní konfiguraci routeru Turris se bude jednat o eth0 nebo eth1, podle toho ve kterém portu máte zařízení připojené – pomoci vám může stránka nastavení VLAN v naší dokumentaci. Je nutné doplnit, že obecná volba Vysílat broadcastem na všech rozhraních v našem případě nefungovala a bylo nutné zvolit konkrétní síťové rozhraní.

Jako poslední je nutné vyplnit položku Adresa zařízení, které má být probuzeno. Pokud chcete probouzet zařízení, které běžně připojujete, pravděpodobně ho naleznete v seznamu. Případně je možné zvolit – vlastní – a vyplnit MAC adresu zařízení ve formátu 11:22:33:44:55:66.

Nakonec kliknutím na tlačítko Probudit zařízení zařízení probudíte.