Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.

Úvod

Router má sériovou linku, přes kterou jej lze jak ovládat, tak sledovat hlášení o závažných chybách. Výhodou sériové linky je, že je dostupná i bez funkčního nastavení sítě a již v době startu.

Tento manuál je hlavně pro zkušené uživatele.

Sériová linka pro Turris Omnia

Pro přístup k lince je třeba odšroubovat kryt. Vyšroubujte 6 šroubů krytu a kryt sejměte. Piny se nacházejí v pravém spodním rohu desky mezi posledním LED světýlkem a tlačítkem pro ovládání intenzity LED světel. Ke svému PC se přes sériovou linku připojíte pomocí USB TTL serial adaptéru tak jak je vidět na obrázku níže, konkrétní kabel na naší fotografii je Raspberry Pi TTL-232R-RPI. Zapojení zleva je černá (GND), žlutá (RX), oranžová (TX).

Pro komunikaci po sériové lince můžete použít následující příkaz. V případě linuxu (potřebujete rootovská práva) by se pouštěl takto (za předpokladu, že je to jediná sériová linka připojená k počítači):

screen /dev/ttyUSB0 115200

Sériová linka pro Turris 1.0 & 1.1

Tato část manuálu je pouze pro Turris 1.0 & 1.1, ale kroky jsou stejné jako u modelu Omnia kromě toho, že hardware přes který se připojujete je microUSB konektor a je umístěn na levé straně desky vedle baterie. Propojte jej s počítačem pomocí obvyklého USB kabelu. Při připojení můžete použít stejný příkaz jako byl použit u Omnie.

screen /dev/ttyUSB0 115200

Nastavení při připojení přes sériovou linku u Windows přes putty: