Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Migrace Turris 1.x na Btrfs

Tento návod je pouze pro Turris 1.x

Zatímco router Turris Omnia ihned od počátku disponoval podporou souborového systému Btrfs, starší routery Turris 1.x podporu Btrfs neměly. Použití Btrfs přitom přináší četné výhody, především snadnost zálohování formou snapshotů a nástroje Schnapps pro práci se snapshoty.

Od verze Turris OS 3.8 je možné Btrfs použít i v routerech Turris 1.x, ovšem bez podpory možnosti návratu k předchozímu snapshotu podržením tlačítka Reset, jakou známe z Turris Omnia. Snapshoty lze využívat přes příkazovou řádku, ale plánujeme pro něj i webové rozhraní.

Postup

Co budete potřebovat?

  • MicroSD kartu s kapacitou alespoň 4 GB, kterou můžete v zařízení ponechat.
  • Turris 1.x
  • šroubovák

Příprava

Postup se mírně liší pro Turris 1.1 a pro starší verzi - Turris 1.0. V obou případech nejprve doporučujeme zálohovat konfiguraci, pokud je konfigurace obsáhlejší, než router znovu nastavit od začátku.

Pokud máte Turris 1.0, je nutné nejprve převést na nový souborový systém UBIFS podle tohoto návodu a následně přeflashovat z microSD karty na verzi obrazu 3.6.5.

Migrace na Btrfs

Když máte vše nachystáno, můžeme se do toho pustit:

1. Odpojte Turris od elektřiny vytažením kabelu.

2. Rozšroubujte kryt a vložte microSD kartu do slotu ukrytého pod RAM modulem. U RAM modulu stačí lehce zatlačit do stran na kovové pacičky držící ho na svém místě a on sám vyskočí. Po vložení microSD karty stačí modul zasunout zpět do slotu a lehce zatlačit dolů, sám zaklapne na své místo. (k těmto krokům připravujeme video)

3. Když máte microSD kartu uvnitř a router zakrytovaný, opět ho zapněte. Připojte se k routeru přes konzoli. Zjednodušeně řečeno postačí připojit jeden konec ethernetového kabelu do některého z LAN portů na Turrisu a druhý konec do ethernetového portu na počítači.

4. Nainstalujte balíček turris-btrfs a spusťe skript pomocí následujících příkazů:

opkg update
opkg install turris-btrfs
btrfs_migrate 

Skript btrfs_migrate se ujistí, že opravdu chcete přijít o všechna data na microSD kartě. Pak ji zformátuje, zkopíruje na ni aktuální systém a nastaví v u-Bootu bootování z microSD karty.

Pokud se po „opkg update“ objeví následující, znamená to, že běží updater a že je třeba chvíli počkat:

root@turris:~# opkg update
Collected errors:
* opkg_conf_load: Could not lock /var/lock/opkg.lock: Resource temporarily unavailable.

5. Na závěr router restartujte příkazem z konzole:

reboot

Po restartu už Turris nastartuje z microSD karty a Btrfs. Pokud chcete, můžete si ověřit, že na routeru nyní skutečně nyní máte Btrfs následujím příkazem:

mount | grep btrfs

Výstup by měl být přibližně tento:

/dev/mmcblk0p2 on / **type btrfs** 

Gratulujeme, právě jste na svém routeru rozběhli Btrfs! Doporučujeme podívat se na náš článek o nástroji Schnapps, díky kterému si nyní můžete zálohovat svá nastavení.

Balíček turris-btrfs nikdy neodinstalovávejte!

Co se stane, když se karta rozbije nebo ji vyndáte?

Nic závažného, Turris nabootuje zpět do systému v takovém stavu, v jakém byl před migrací, takže není třeba se celého postupu příliš obávat.