Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

cs:howto:cloud_backups [2018/03/26 15:21]
nkoranova vytvořeno
cs:howto:cloud_backups [2018/05/17 15:12] (aktuální)
mmladek
Řádek 1: Řádek 1:
 ===== Cloudové zálohy ===== ===== Cloudové zálohy =====
  
-Cloudové zálohy konfigurace jsou **jednoduchý a bezpečný způsob jak si průběžně ukládat konfiguraci vašeho zařízení**. Pomocí služby si můžete na našich serverech uložit až sedm různých konfigurací a spravovat je přes uživatelské rozhraní Foris. Na rozdíl od zálohy konfigurace,​ kterou můžete ve Forisu jednoduše provést pod záložkou ''​Údržba'',​ se u vzdálených záloh vaše konfigurace ukládá přímo na naše servery. To znamená, že když router vrátíte do továrního nastavení, nemusíte vše konfigurovat znovu nebo hledat konfigurační soubory ve vašem počítači a můžete se jednoduše vrátit k předešlé konfiguraci. Po stažení a instalaci služby se zálohy tvoří automaticky každou noc, ale můžete je zároveň vytvářet i manuálně. ​+//Cloudové zálohy// konfigurace jsou **jednoduchý a bezpečný způsob jak si průběžně ukládat konfiguraci vašeho zařízení**. Pomocí služby si můžete na našich serverech uložit až sedm různých konfigurací a spravovat je přes uživatelské rozhraní Foris. Na rozdíl od zálohy konfigurace,​ kterou můžete ve Forisu jednoduše provést pod záložkou ''​Údržba'',​ se u vzdálených záloh vaše konfigurace ukládá přímo na naše servery. To znamená, že když router vrátíte do továrního nastavení, nemusíte vše konfigurovat znovu nebo hledat konfigurační soubory ve vašem počítači a můžete se jednoduše vrátit k předešlé konfiguraci. Po stažení a instalaci služby se zálohy tvoří automaticky každou noc, ale můžete je zároveň vytvářet i manuálně. ​
  
 ==== Užívání ​ ====  ==== Užívání ​ ==== 
Řádek 9: Řádek 9:
 === 1. Instalace === === 1. Instalace ===
  
-K využití služby je nejdříve nutné stáhnout správný balíček. V uživatelském rozhraní Foris pod záložkou ''​Updater''​ zatrhněte balíček „Cloudové zálohy “ a potvrďte kliknutím na Uložit změny. Poté se objeví nová záložka ''​Cloudové zálohy''​. ​+K využití služby je nejdříve nutné stáhnout správný balíček. V uživatelském rozhraní Foris pod záložkou ''​Updater''​ zatrhněte balíček „Cloudové zálohy“ a potvrďte kliknutím na ''​Uložit změny''​. Poté se objeví nová záložka ''​Cloudové zálohy''​. 
 +{{:​cs:​howto:​instalace-cloud-backups.png?​nolink&​700|}}
  
 === 2. Nastavte heslo a zapamatujte si ho! === === 2. Nastavte heslo a zapamatujte si ho! ===
Řádek 17: Řádek 18:
 === 3. Vytvořte zálohy === === 3. Vytvořte zálohy ===
  
-Zálohy se vytváří automaticky každou noc, ale můžete je zároveň tvořit manuálně tak, že kliknete na Vytvořit. Je možné vytvořit a uložit až sedm záloh, poté budou postupně přepisovány. Můžete si vybrat, které zálohy nemají být přepsány kliknutím na tlačítko ​Ponechat. Jakmile kliknete na Ponechat, bude záloha uložena na našich serverech do té doby než ji smažete kliknutím na tlačítko ​Smazat+Zálohy se vytváří automaticky každou noc, ale můžete je zároveň tvořit manuálně tak, že kliknete na ''​Vytvořit''​. Je možné vytvořit a uložit až sedm záloh, poté budou postupně přepisovány. Můžete si vybrat, které zálohy nemají být přepsány kliknutím na tlačítko ​''​Ponechat''​. Jakmile kliknete na ''​Ponechat''​, bude záloha uložena na našich serverech do té doby než ji smažete kliknutím na tlačítko ​''​Smazat''​. 
 + 
 +{{:​cs:​howto:​list-cloud-backups.png?​nolink&​700|}} 
 + 
 +Obsahem zálohy jsou všechny konfigurace(soubory) z adresáře ''/​etc/​config''​ a z ''/​etc/​updater''​. Navíc je možné doplnit vlastní adresář do konfigurace záloh v ''/​etc/​config/​backups'',​ např: 
 + 
 +Zkusme přidat adresář pro zálohu certifikátu z openvpn pluginu 
 + 
 +<​code>​ 
 +package backups 
 + 
 +config generate generate 
 +        list dirs "/​etc/​ssl/​ca/​openvpn"​ 
 +</​code>​ 
 + 
 +<WRAP center important 80%> 
 +Pozor, velikost zálohy je omezena (na straně serveru) - zkomprimovaná výsledná záloha může mít max 2MB! 
 +</​WRAP>​
    
 === 4. Využijte své zálohy === === 4. Využijte své zálohy ===
  
-K využití konkrétní konfigurační zálohy stačí kliknout na tlačítko ​Obnovit, v seznamu záloh zadat heslo a restartovat router. Zálohovaná nastavení se okamžitě projeví. ​+K využití konkrétní konfigurační zálohy stačí kliknout na tlačítko ​''​Obnovit''​, v seznamu záloh zadat heslo a restartovat router. Zálohovaná nastavení se okamžitě projeví. ​