Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Foris na HTTPS

Vidíte-li ve svém webovém rozhraní Foris toto varování, měli byste ve svém webovém prohlížeči přidat trvalou výjimku na certifikát. Čtěte dál, abyste zjistili, co toto varování znamená a jak přidat trvalou výjimku, aby se již nezobrazovalo.

Co toto varování znamená?

Pro bezpečné nastavení routeru potřebujete bezpečný komunikační kanál. Nechcete-li používat jen připojení k routeru přes ethernetový kabel, je bezpečným způsobem používat HTTPS. Proč je HTTPS bezpečné? HTTP vyžaduje důvěryhodný certifikát a pokud certifikát není důvěryhodný, zobrazí se varování. V Turrisu používáme samopodepsaný (self-signed, podepsaný sám sebou) certifikát, který se generuje při resetu do továrního nastavení a bohužel nemůže být důvěryhodný dříve, než poprvé otevřete Foris. Doporučujeme přidat do vašeho prohlížeče trvalou výjimku, aby prohlížeč certifikátu důvěřoval i při budoucích připojeních.

Více o varováních

Obecně, pokud se varování zobrazí na webové stránce, na kterou vstoupíte, nepokračujte dále! Je možné, že někdo špatně nakonfiguroval svůj webový server, ale může jít také o probíhající útok. Pokud se vám takové varování zobrazí, použijte jiné zařízení nebo jiný prohlížeč. Nepomůže-li to, použijte ke konfigurování routeru jiný komunikační kanál nebo chvíli počkejte. Kvůli pár minutám nestojí za to, aby někdo získal vaše hesla, čísla platebních karet nebo jakákoli jiná data! Rozhodnete-li se pokračovat na web, měli byste vědět, co přesně děláte. Přidání výjimky pro Foris je jedním z mála případů, kdy je pokračování na místě.

Přidejte trvalou výjimku pro certifikát!

Certifikát se generuje při resetu do továrního nastavení, takže budete potřebovat přidat nebo změnit výjimku pokaždé, když router to takovéhoto nastavení vrátíte.

Zde je návod pro prohlížeč Mozilla Firefox na jakékoli platformě (návod odpovídá verzi 67 z května 2019):

1. Při prvním otevření stránky Forisu se zobrazí varování:

2. Stiskněte tlačítko Rozšířené…, zobrazí se podrobnější informace:

3. Nyní stiskněte Beru na vědomí a chci pokračovat. Výjimka se tím trvale uloží a příště už prohlížeč nebude varovat.

Důležité: Vřele doporučujeme pro konfiguraci zařízení Turris používat právě prohlížeč Mozilla Firefox, protože je v něm uložení výjimky nejjednodušší. Navíc je to prohlížeč svobodný, dostupný zdarma, bezpečný, snadno rozšířitelný pomocí doplňků a je k dispozici na všech nejrozšířenějších platformách.