Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


OpenVPN server snadno a rychle

Počínaje Turris OS 3.6 je možné OpenVPN konfigurovat jednoduše skrze uživatelské rozhraní Foris. Pokud chcete zjistit více o OpenVPN pluginu než ho nainstalujete, jako například k čemu je dobré VPN, proč ho nemáme předinstalované a co k jeho používání potřebujete, navštivte tento více teoretický článek o OpenVPN. Další možností je také instalovat OpenVPN z příkazové řádky.

Tento manuál popisuje jak nastavit OpenVPN ve Forisu v pěti jednoduchých krocích:

1. Stáhněte OpenVPN balíček

Přihlaste se do uživatelského rozhraní Foris, kde je pod záložkou Updater okénko OpenVPN - Jednoduché nastavení OpenVPN serveru z Forisu. To zaklikněte a poté klikněte na Uložit změny.

2. Zkontrolujte, že se balíček nainstaloval

Běžte na Havní stránku Forise a obnovte stránku prohlížeče, měli byste vidět nainstalované balíčky a mezi nimi i „foris-openvpn-plugin“:

3. Restartujte router pomocí Forise

Pod záložkou Údržba sjeďte na stránce dolů a klikněte na „Restartovat“.

4. Vygenerujte certifikační autoritu

Po tom, co se router znovu nastartuje, stránku obnovte a znovu se přihlaste. Objevila se nová záložka OpenVPN? Výborně! Pod touto záložkou klikněte na Generovat CA.

Generování certifikační autority může trvat až 30 minut a není to proces, který by se dal jakkoli urychlit. Po dokončení stačí kliknout na Obnovit stránku.

5. Povolte konfiguraci

Zatrhnutím políčka Konfigurace povolena necháte plugin vytvořit zjednodušenou VPN konfiguraci. Důvodem pro tento krok je, že vám povolí vytvořit vlastní OpenVPN konfiguraci bez toho aby se nastavení VPN pokazilo. Po tom, co nastavení potvrdíte kliknutím na Použít konfiguraci, můžete dočasně ztratit připojení k routeru. Stačí jen chvíli počkat nebo stránku obnovit.

Ve většině případů nemusíte měnit žádná nastavení, můžete se spokojit s automaticky generovanou adresou a přistoupit ke generování klientů. Pro každého klienta musíte generovat samostatný soubor, který si uživatel nahraje do svého OpenVPN klienta. Zde si můžete nastavit jméno klienta (slouží jako osobní poznámka) a konfigurační soubor se během několika minut vytvoří. Toto je opět šifrovací proces, který se nedá urychlit.

Tadá! Právě jste vytvořili OpenVPN server.

Přejeme vám šťastné a otevřené VPN!

Poznámka: pokud něco nefunguje jak by mělo nebo byste chtěli rozšířit možnosti OpenVPN konfigurace, pište prosím své návrhy na naše fórum nebo na naši zákaznickou podporu.

Konfigurace OpenVPN na straně klienta

V této chvíli si musíte vybrat a stáhnout klienta pro vaši platformu, pokud ještě žádného nemáte. OpenVPN klient je dostupný pro všechny možné platformy a musíte jen najít manuál pro toho vašeho, abyste ho správně nastavili. Zde jsou odkazy na české návody pro ty nejběžnější platformy:

Další zdroje informací