Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Tato dokumentace je jen pro Turris OS 3.x, který se už nenachází na nově prodávaných routerech. Novou dokumentaci najdete na https://docs.turris.cz/.

Proč a jak se zapojit do testování Turris OS

Chcete přispět k vyšší stabilitě routerů Turris? Nebo byste si chtěli být jisti, že vaše úpravy routerů nebudou kolidovat s aktualizacemi? Můžete se zapojit do testování nových vydání Turris OS. Jak na to?

V současné době je Turris OS vydáván v několika větvích - můžete si vybrat v jaké fázi vývoje chcete náš systém testovat. Všechny vývojové větve včetně produkčních naleznete na https://repo.turris.cz/.

Testovací vývojové větve

Vývojové větve jsou řazeny vzestupně podle jejich aktuálnosti a sestupně podle jejich stability. To znamená, že Deploy je stabilní verze, která ale neobsahuje nejnovější funkce. Test je pak opakem - velice nestabilní, ale obsahující funkce, které jsme právě vytvořili.

Deploy – Výchozí a stabilní větev, která se doporučuje nezkušeným uživatelům.

RC – Release candidate. Je to sestavení systému, které považujeme za kandidáta na zveřejnění. Lze jej bez obav používat za těchto podmínek:

  • jste relativně zkušený Linuxový uživatel a chcete otestovat chystanou novou verzi systému pro sebe a/nebo pro nás
  • jste si vědomi, že testovací verze může být přeci jen méně stabilní a vyžadovat občas nějaký ruční zásah
  • s důsledky testování souhlasíte, rozumíte jim a berete je na vědomí - čili nepřepínejte do testovacích verzí routery jejichž uživatelé nesplňují tyto podmínky

Nightly – Neotestované vývojové každonoční sestavení systému, které obsahuje nejnovější funkce. Tato větev je doporučena jen zkušeným uživatelům, protože některé její části mohou být rozbité a vyžadují manuální zásah.

Daily – Když sestavení z Nightly projde automatickými testy, je přesunuto do Daily. Mělo by být více stabilní než Nightly, ale přesto občas vyžaduje manuální zásah.

Test – Větev používaná během vývoje, která je velice nespolehlivá. Její užívání se důrazně nedoporučuje.

Přesun do RC a jiných větví

Přihlaste přes SSH na svůj router jako root a z příkazové řádky zadejte:

switch-branch rc

Tímto způsobem změníte větev pro váš router trvale na RC a automaticky dojde ke stažení a aktualizaci na poslední dostupnou RC verzi. Pro přesun do jakékoli jiné větve stačí argument rc vyměnit za název dané větve.

Automatické testování

Veškeré release Turris OS jsou automaticky testovány a od větve Daily na nich proběhly úspěšně automatické testy. Jde o sadu automatických testů v prostředí BoardFarm. Pokud na Turrisu provozujete software, jenž považujete za kritický a chtěli byste, aby byl rutinně testován při každém sestavení, můžete si testy sami v BoardFarm vytvořit a zaslat nám je. Úspěšné projití tohoto testu pak bude součástí každého nového vydání. Zařazení testů do BoardFarm probíhá ale ručně, po dohodě s námi a je na naší úvaze.

Automatické testy probíhají ve dvou geograficky oddělených lokalitách na všech hardware verzích routerů projektu Turris.

Přednáška o testování BoardFarm https://www.youtube.com/watch?v=g5P6d-3MxcQ

Hlášení problémů

Nyní můžete testovat. Ověřte si, zda správně fungují všechny funkce routeru, které používáte, zejména pak balíčky, které jste si zvláště doinstalovali a na kterých závisí vaše spokojenost s routerem.

Pokud pozorujete jakékoliv problémy, reportujte nám je prosím s podrobným popisem okolností, které podle vás mohly problémy navodit: emailem na info@turris.cz. Pokud nám pošlete informaci přímo na zákaznickou podporu, budeme rádi.

Jak se vrátit do stabilní verze?

Pokud je vámi vybraná testovací větev funkční, případně máte problémy, s nimiž jste ochotni žít a třeba je dále studovat, je vše v pořádku. V případě, že nechcete tuto větev dále používat, můžete se pohodlně vrátit zpět ke stabilní verzi systému pomocí příkazu switch-branch deploy, tedy:

switch-branch deploy

Děkujeme vám za testování našeho systému, skutečně si vážíme vaší energie a zájmu na tom, aby byl internet bezpečnější.