Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Spectator

Jedná se o desktopovou aplikaci, která je schopna zobrazovat informace a měnit nastavení některých věcí na routeru Turris. K routeru se ve výchozím nastavení připojuje na port 6513. Klient je autentizován přes přístupový token, které se dá stáhnou přes webové rozhraní routeru. Klient se serverem spolu komunikují pomocí protokolu NETCONF.

V současné době se program nachází v testovacím provozu a nelze zaručit jeho bezchybnou funkci! (Spectator byl při psaní tohoto textu ve verzi 0.6)

Instalace

Windows

Pro instalaci Spectatora na Windows stačí stáhnout a pustit instalační program.

spectator-0.6-install.exe (MD5: 6c98e86a5d368fbf0467c5a7f0ed7f7d)

Linux

V současné době máme vytvořené balíčky pouze pro Ubuntu (14.04, 15.04, 15.10). Pro ostatní distribuce je nutné program zkompilovat ze zdrojových kódů.

Postup pro instalaci na Ubuntu:

$ sudo add-apt-repository ppa:cz.nic-labs/turris
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install turris-spectator

Detaily viz https://launchpad.net/~cz.nic-labs/+archive/ubuntu/turris

Kompilace

Zdrojové kódy a popis kompilace najdete tady: https://gitlab.labs.nic.cz/turris/spectator

Zprovoznění

Nejprve je potřeba nainstalovat software, který spravuje tokeny. Na kartě „Updater“ zatrhneme políčko „Přístupové tokeny“ a potvrdíme výběr tlačítkem „Uložit“.

 spectator-web-token-userlist

Po chvilce čekání a obnovení stránky (není nutný restart) by se měla zobrazit karta „Přístupové tokeny“. Najedeme na ni a vytvoříme nového klienta. (pozn. generování certifikátu chvíli zabere)

 spectator-web-token-new

Poté si do svého počítače stáhneme token. (Ideálně do domovské složky do adresáře spectator)

 spectator-web-token-download

Následně pak spusťte Spectator a v nastavení zvolte adresu routeru a cestu k tokenu, který jste právě stáhli. (Pozn. pokud používáte Ubuntu 15.04 s prostředím unity, tak při startu programu použijte volbu –force-systray)

Pokud jste vše nastavili správně, tak po stisku tlačítka Apply/Použít byste měli vidět barevnou ikonu na liště.

Funkce

Notifikace

Na této kartě jsou zobrazeny notifikace z routeru. Notifikace informují o nainstalovaných balíčcích nebo jiných oznámeních (např. vydání nové verze Turris OS).

Statistiky

Zde jsou zobrazeny různé grafy s daty z routeru.

Zařízení

Zde jsou zobrazeny další informace týkající se routeru a navíc je zde možné nastavit nové přístupové heslo, ukládat a obnovovat nastavení ze zálohy.

Updater

Tato karta řídí běh programu updater. Jsou zde zobrazeny akce, které proběhly od posledního běhu updateru. Navíc zde lze zvolit, které uživatelské seznamy se mají použít.

Sousedé

Na této kartě jsou zobrazeni tzv. sousedé, což jsou zařízení, která jsou vidět přímo z routeru. Tato zařízení jsou získávána z aktuální cache sousedů. Pro jednotlivé sousedy jsou pak zjišťovány další informace jako např. délka výpůjčky z dhcp a počet spojení.

Takových zařízení se většinou nachází na síti mnoho. Spectator se proto snaží ve výchozím nastavení získávat informace o sousedech pouze z rozhraní br-lan, které ve výchozím nastavení reprezentuje vnitřní síť.

Každé takové zařízení, které router uvidí je zaznamenáno v cache sousedů. Tato cache se však nijak periodicky nečistí. Můžou v ní tedy zůstat i poměrně staré záznamy. Ty lze skrýt nastavením filtru (Limit neaktivity).

Známé problémy

 • Ubuntu 15.10 + Unity
  • Je nutné použít volbu –force-systray. Jinak se vám nezobrazí ikonka v oznamovací oblasti.
 • Ubuntu 14.04, 15.10, 15.04 + Unity
  • Nefunguje dockovací mód.
 • Ubuntu 14.04 + Unity
  • Nezobrazí se ikona v oznamovací oblasti.
 • Ubuntu 15.10, 15.04 + KDE
  • Všude tam, kde je použito KDE Plasma 5, nefunguje dockovací mód.

Hlášení chyb

Spectator je momentálně ve fázi beta testování. Pokud objevíte jakoukoliv chybu, budeme rádi, když ji nahlásíte do našeho gitlabu.