Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Tato dokumentace již není udržována týmem projektu Turris (přestože ji lze i nadále používat pro sdílení komunitního obsahu). Aktuální oficiální dokumentace se nachází na docs.turris.cz.

Méně obvyklá připojení k internetu

Pokud jste připojení k internetu pomocí ethernetového kabelu, pomocí statické IP adresy, DHCP nebo přes PPPoE, s konfigurací vám pomůže tento průvodce. Méně obvyklá připojení je potřeba nastavit v pokročilém rozhraní LuCI.

WiFi

Tento návod je jen pro případ, že váš poskytovatel poskytuje připojení přes WiFi. Pokud chcete své připojení kabelem poskytovat zařízením doma přes WiFi, stačí vám nastavení v základním rozhraní.

V prvním kroku průvodce nastavte heslo i pro pokročilé rozhraní. V druhém kroku zbytek průvodce přeskočte. Přes záložku Pokročilé nastavení vstupte do pokročilého rozhraní LuCI.

Protože jste neprošli průvodcem, nedošlo k aktualizaci software. Ta probíhá automaticky každou celou hodinu, do té doby však nemusí být k dispozici některá pokročilá funkcionalita routeru.

Přejděte do SíťWiFi a vyberte Skenovat. Po chvíli se objeví seznam dostupných sítí. Vyberte požadovanou síť a zvolte Připojit k síti. Zadejte heslo, jako název nové sítě zvolte wan a zónu firewallu také wan. Potvrďte nastavení.

Vraťte se do rozhraní Foris. V záložce O routeru získejte registrační kód a router registrujte.

Druhá karta

Přestože je možné spustit AP1) na stejné kartě, přes kterou se připojujete k internetu, má takový postup mnoho nevýhod. Obě sítě musí být na stejném kanálu, čímž se navzájem ruší. Taktéž není možné použít směrové antény pro připojení k internetu, pokud stejnou kartou chcete pokrýt okolí routeru.

Router však obsahuje volný miniPCI-E slot. Je možné pořídit druhou WiFi kartu a do routeru nainstalovat. Po startu bude druhá karta detekovaná a lze ji použít.

Doporučujeme použít novou kartu pro připojení k internetu a původní jako AP, neboť rozhraní Foris vždy používá kartu č. 1, což je původní.

Použítí WAN portu pro LAN

Protože je nyní WAN port nepoužitý, lze jej použít jako LAN port. Přejděte v LuCI do nastavení SíťRozhraní, v sekci LAN zvolte upravit a přejděte do záložky Fyzické nastavení. Zde zaškrtněte Ethernetový adaptér: eth2 a zvolte Uložit & použít.

Tethering

Tethering dovoluje připojit router k internetu pomocí vašeho mobilního telefonu přes USB.

Zkontrolujte, že máte telefon, který podporuje tethering a máte povolený přístup na internet od svého mobilního operátora. Telefon připojte pomocí USB kabelu a aktivujte tethering.

Poté vstupte do rozhraní LuCI, do sekce SíťRozhraní. Zvolte Přidat rozhraní. Vyberte si název nového rozhraní, zvolte DHCP klient jako protokol a jako rozhraní vyberte Ethernetový adaptér: usb0. Nastavení potvrďte.

Objeví se vlastnosti rozhraní. V záložce Nastavení firewallu rozhraní zařaďte do sekce wan. Zvolte Uložit & použít.

Podpora pro tethering se instaluje až v rámci automatických aktualizací. Pokud byl router restartován do továrního nastavení, je potřeba jej napřed připojit jiným způsobem a aktualizace stáhnout.

3G dongle

Stejně jako u některých ostatních méně obvyklých přípojení k internetu je i v tomto případě nutné router připojit prostřednictvím jiného zařízení, aby se nejprve provedly aktualizace a stáhli některé dodatečné balíčky.

Na úvod je nutné vysvětlit, jak práce s modemem vypadá z pohledu operačního systému.

Spousty USB modemů se po připojení k počítači chovají jako USB Mass storage, tedy jako zařízení sloužící k ukládání dat – v případě modemů nejčastěji jako CD mechanika, která zároveň „obsahuje CD“ s nějakými daty. Tato data jsou typicky ovladače pro operační systém Windows. Situace má vypadat tak, že uživatel poprvé připojí modem, z této virtuální CD mechaniky nainstaluje ovladače a po dokončení instalace (stejně jako při příštím připojení modemu) se nainstalované ovladače postarají o to, aby se modem přestal identifikovat operačnímu systému jako Mass storage a aby se začal identifikovat jako modem.

V operačním systému Linux je situace odlišná. Potřebné ovladače již existují v jádře operačního systému (ať už přímo nebo prostřednictvím modulu) a není nutné (a vlastně ani možné) ovladače instalovat. To má za následek to, že se v systému neobjeví ovladače od výrobce a modem zůstává v režimu CD mechaniky.

Tuto situaci, kdy je nutné modem přepnout do jiného režimu, řeší program usbmode s příslušnou databází zařízení (konfigurační soubor). V momentě, kdy se zařízení připojí, se program pokusí připojené zařízení vyhledat v databázi a pokud ho nalezne, tak pošle modemu příkaz, kterým ho přepne.

Toto všechno se děje zcela automaticky bez zásahu uživatele. Většině čtenářů je teď asi jasné, že můžou nastat závažné komplikace, pokud dané zařízení v databázi není. Je nutné podotknout, že tato situace by s největší pravděpodobností neměla nastat, protože konfigurační soubor, představující databázi zařízení, je součástí balíčku, který router Turris pravidelně aktualizuje. Nicméně, informace o modemech a potřebných příkazech se kompletují postupně a nelze zaručit, že se vám nedostane do ruky něco dostatečně nového nebo něco s dostatečně exotickým původem na to, aby zařízení v databázi chybělo. V takovém případě může být nejvhodnější použít vyhledávač a pokusit se vyhledat příslušný model např. s textem „usb modeswitch command“.

A nyní již k samotné konfiguraci. V rozhraní LuCI vstupte do sekce SíťRozhraní. Přidejte rozhraní tlačítkem Přidat rozhraní….

Vyplňte Název nového rozhraní např. jako wan2 a jako Protokol nového rozhraní zvolte položku UTMS/GPRS/EV-DO a tlačítkem Odeslat potvrďte.

Na následující obrazovce v záložce Obecné nastavení vyplňte:

  • Protokol – ponechat na UTMS/GPRS/EV-DO
  • Modemové zařízení – s největší pravděpodobností /dev/ttyUSB0. Pokud by tato volba nefungovala vyzkoušejte ostatní položky, které začínají /dev/ttyUSB – situace může být různá podle zařízení, které vlastníte.
  • Typ služby – zvolte UTMS/GPRS
  • APN – tuto informaci byste měli dostat od vašeho operátora, případně by měla být dohledatelná na jeho webu
  • PIN – PIN telefonní karty v modemu

Přepněte na záložku Nastavení firewallu a zde přepněte položku Vytvořit / přiřadit zónu firewallu na wan.

Nakonec tlačítkem Uložit & použít nastavení uložte.

Pokud se v tuto chvíli zařízení samo nespustí zkuste na hlavní stránce (tedy sekce SíťRozhraní) u nově přidaného rozhraní kliknout na tlačítko Připojit.

1)
Access Point